Geniz Etinin Büyümesi, Sık Bademcik İltihabı ve Bunlarla Bağlantılı Olarak Orta Kulakta Sıvı Birikimi - 2

Merhaba Sevgili Okurlar,

Bu hafta geniz eti büyümesi, sık bademcik iltihabı ve bunların bir uzantısı olarak orta kulakta sıvı birikimi tedavisine devam ediyoruz…

Geniz eti kaç yaşına kadar olur?

Ne geniz etinin başlangıcı için, ne de kendiliğinden geçmesi için belli bir yaş sınırı vardır. Ancak yeni doğan bir bebekte gelişme şansı çok düşüktür ve genellikle 7-8 yaşından sonra küçülmeye başlar. Dolayısıyla, özellikle 2-8 yaş arası olan çocuğunuzda, eğer 15 günü aşan bir süre devam eden burun tıkanıklığı şikayeti varsa mutlaka geniz eti büyümesi ihtimali düşünülmeli ve bir KBB uzmanına muayene ettirilmelidir. Diğer taraftan “benim çocuğum artık 8 yaşında, bu zamandan sonra geniz eti olmaz” demekte çok doğru değildir, çünkü nadirende olsa genç erişkinlerde bile ameliyat gerektirecek derecede büyümüş geniz eti olabilmektedir.

Çocukta orta kulakta sıvı birikimi ne demektir, ne zaman tüp takılmalıdır?

Çocukta orta kulakta sıvı birikimi, normalde hava ile dolu olması gereken orta kulağın sıvı ile dolu olması demektir. Nedenleri birkaç tanedir:
Geniz etinin büyümesinden dolayı olabilir.

Sık geçirilen ya da yeteri kadar tedavi edilmemiş orta kulak iltihabı nedeniyle olabilir.
Çocuklarda orta kulakta bir gelişim sorunu varsa olabilir.

Bu saydığımız nedenler sonucu geniz ile kulağı birleştiren Östaki tüpü dediğimiz boru şeklindeki yapının fonksiyon göremez hale gelmesi ve bu nedenle orta kulakta bir negatif basınç oluşması sonucu sıvı birikimi ortaya çıkar. Eğer bu negatif basınç zamanında tespit edilip gerek ilaç, gerekse ameliyat yolu ile tedavi edilmezse kulak zarında çökmeye ve daha da ileri safhada kalıcı işitme kayıplarına yol açabilmektedir. Bu nedenle orta kulakta sıvı birikiminin zamanında tespit edilmesi önemlidir. İşitme kaybı şikayeti ile gittiğiniz KBB uzmanı eğer orta kulakta sıvı birikimi tespit etmişse yapacağı iki şey vardır:

Birincisi eğer kulak zarında çökme yapacak derecede bir negatif basınç ve sıvı birikimi varsa bunu objektif olarak ta göstermek amacıyla “timpanometri” dediğimiz, orta kulak basıncını ölçmeye yönelik bir teste gönderecek ve bu testin sonucuna göre size büyük ihtimalle ameliyat önerecektir.

Hastanızın durumuna göre yapacağı diğer şey ise muayene ile daha hafif derecede bir sıvı birikimi saptamışsa öncelikle ilaç tedavisi verecek ama ilaç tedavilerine rağmen bir düzelme olmuyorsa gene ameliyat yoluna sapacaktır.

Eğer çocuğunuz ilaç tedavisinden fayda görmüşse gene de belli aralıklarla kontrol amaçlı olarak doktorunuza götürmelisiniz. Çünkü yapılan araştırmalarda daha önce orta kulakta sıvı birikimi geçirmiş olanlarda bunun tekrarlama olasılığı daha önce hiç geçirmemiş olanlara göre daha yüksektir.

Bu haftalık da bu kadar. Haftaya buluşana kadar sağlıklı ve mutlu günler dilerim…

Sorularınız için:
E-mail: nedim.arda@gmail.com
Tel: 0 (312) 428 11 11